Zima nahrává plísním v bytech, nenechte si zničit zdraví, varuje Evžen Korec z EKOSPOLU
Příchod chladnějších období roku s sebou každoročně do mnoha domácností nezvaného hosta – plíseň. Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK se s plísní potýká každá pátá česká domácnost. Státní zdravotní ústav přitom varuje, že špatné vnitřní prostředí budov má přímý negativní dopad na zdraví obyvatel. Podle ústavu dokonce více než 50 procent onemocnění souvisí právě s nevyhovujícími podmínkami bydlení. Právě plísně mohou být při dlouhodobém působení příčinou zánětů dýchacích cest i očí, alergií, astmatu, kožních onemocnění, bolestí kloubů či revmatismu. Nejohroženější jsou děti a starší lidé.
Riziko vzniku plísně mohou lidé sami snížit, například správným větráním. „Při nedostatečném větrání se v interiéru usazuje vlhkost, což spolu s teplem vytváří ideální podmínky pro vznik plísní. Rizikové jsou především staré rodinné a cihlové domy s takzvanými tepelnými mapami. U nich ani pravidelné větrání nemusí pomoci a je nutné přistoupit k velmi nákladným stavebním úpravám,“ upozorňuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je lídrem bytové výstavby v České republice. Ani celková rekonstrukce či zateplení podle Korce nemusí pomoci, naopak často se plíseň objeví právě po instalaci tepelné izolace, protože dům přestane „dýchat“.
Řešením, které se s plísněmi vypořádá jednou pro vždy, je koupě bytu v novostavbě. U nových bytů se totiž plísně objevují výrazně méně, dodavatelé EKOSPOLU navíc při stavbě bytů používají jen kvalitní materiály, které riziko plísní úplně minimalizují. „Při předání bytu klientovi také řádně vysvětlíme, jak má byt správně užívat, aby byl spokojený. Hlavně v zimních měsících je samozřejmostí pravidelné větrání,“ zdůraznil Evžen Korec.