Z analýzy plyne, že druhý pilíř zvedne důchod nejčastěji o 1371 Kč

Účast ve druhém pilíři penzijní reformy by celkový důchod zvýšila nejčastěji o 1371 Kč měsíčně. Vyplývá to z analýzy portálu DůchodováReforma.cz. Do fondů druhého pilíře by lidé mohli mít možnost vstupovat od ledna 2013, nyní se ale spekuluje o odložení jeho zahájení o rok.

O budoucí důchod se podle kalkulátoru serveru starají převážně lidé ve věku 55 a více let, tedy až několik roků před penzí. Mužům, kteří si spočítali svůj důchod, zbývá nejčastěji do penze šest let, ženám v závislosti na počtu dětí nula až šest let. O výši důchodu se zajímají obě pohlaví téměř stejnou měrou. To nabourává tezi o menším zájmu žen o finanční zajištění stáří, uvedla analytička portálu Lenka Bízová.

Češi zatím spíše hledají informace o tom, jakou částku budou v důchodu pobírat. O vstup do druhého pilíře se převážně nezajímají. "Je alarmující, že mladší věkové skupiny o zabezpečení se na stáří pořád moc nepřemýšlejí. Celkově vzato je toto zjištění v rozporu s hlavním záměrem vládní důchodové reformy, která by měla být cílena pro mladší občany," upozornila.
 
Zavedení soukromých fondů druhého pilíře je nejrazantnější změnou důchodového systému. Češi ale moc nevěří potenciálu vysokého zhodnocení ve druhém pilíři. Na 86 procent lidí očekává zhodnocení kolem dvou až tří procent, což odpovídá investování do státních dluhopisů.
 
V Česku existuje zatím pouze průběžný systém financování penzí, který od roku 1994 doplňuje penzijní připojištění se státním příspěvkem. Ten využívá nyní asi 4,6 milionu Čechů.
 
Druhý pilíř počítá s převodem peněz ze státního důchodového systému na individuální účty v soukromých penzijních fondech. Lidé by si měli moci převádět na individuální účty tři procentní body ze sociálního pojištění. Podmínkou ale bude to, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Spoření bude dobrovolné. Po prezidentském vetu novely zákona je ale otázka, zda a kdy druhý pilíř vstoupí v platnost.
 
Nezávislý portál DůchodováReforma.cz nabízí komplexní zpravodajství o chystané důchodové reformě. Součástí webu je kalkulátor počítající potenciální důchod z druhého pilíře, starobní důchod i důchodový věk. Je na něm také srovnání výkonnosti penzijních fondů, obecné informace o jednotlivých fondech, do budoucna pak o transformovaných fondech a o penzijních společnostech. Portál vznikl v květnu 2012.
 
zdroj: ČTK