Vánoční atmosféra v Praze
Čas Adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších v Evropě, pokochejte se pohledem na bizardní betlémy nebo se nechte unášet nevšedními melodiemi adventních koncertů.
Kouzelný vánoční čas rozzáří ulice a náměstí české metropole tisíci barevných světel. Pražské vánoční trhy patří mezi nejvyhlášenější v Evropě.
Na Staroměstském náměstí letos začínají rozsvícením vánočního stromu 26. listopadu v 17 hodin a budou trvat až do 1. ledna roku 2012. Tak jako každý rok si tu můžete zakoupit tradiční české ozdoby a ochutnat vánoční dobroty, nebude chybět bižuterie, svíčky a další vánoční zboží. Také Václavské náměstí ožije tradičním trhem, který zde bude od 27.11.2011 do 1.1.2012. Další menší trhy na Náměstí Republiky (25.11.- 24.12.2011) nebo na Náměstí Míru (20.11.- 24.12.2011) jsou vyhlášeny svou lokální atmosférou.
Co jiného pomůže dokreslit tu pravou vánoční atmosféru lépe než nádherná hudba? Mimo Národního divadla, Rudolfina a dalších tradičních míst se můžete do libých tónů zaposlouchat také v několika pražských kostelech, ve kterých od pozdních odpoledních hodin probíhají koncerty vánoční hudby. K těm hudebně-nejvyhlášenějším patří sv. Salvátor, který během Vánoc nabídne adventní varhanní koncerty (7.12.2011), Českou mši vánoční (23.12.2011) i Silvestrovský koncert (31.12.2011). V kostele Panny Marie Sněžné se 18.12.2011 můžete zaposlouchat do libých tónů barokních varhan, houslí a flétny na koncertě Magický advent ve Staré Praze. O Prvním svátku vánočním můžete navštívit kostel sv. Šimona a Judy, kde uslyšíte Českou mši vánoční od J.J. Ryby.
Nevšedním zážitkem pro celou rodinu bude jistě návštěva klasických i exotických betlémů, které mají v Čechách dlouholetou tradici. Jeden z nejznámějších pražských betlémů, barokní jesličky, je každoročně vystaven na Hradčanech v kostele, který sousedí s Loretou. Od 25. do 30. prosince jsou jesličky přístupné denně od 10 do 17 hodin, na Silvestra si je můžete prohlédnout do 15 hodin. Byla by však škoda zůstat jen u této prohlídky – vlastní Loretu lze kromě pondělí navštívit vždy od 9 do 16.30 hodin. V klenotnici uvidíte například sbírku darů ze sedmnáctého a osmnáctého století, kalichy a Diamantovou monstranci zdobenou 6222 diamanty.
Nevšední betlémy nabízí ke zhlédnutí také Muzeum Karlova mostu, kde bude vystaven Vltavský rybí betlém. Jeho dominantou je 200litrové akvárium s živými kapry, které navozuje iluzi vltavského dna. Kolem akvária se odehrává scéna Narození Páně s figurami v životní velikosti z lipového dřeva. Polidštěné postavy přitom znázorňují faunu českých rybníků a řek. Výstavu doplní Námořnický betlém zobrazující skutečné námořníky První Všeobecné Člunovací Společnosti zajišťující v Praze převoznické služby a vyhlídkové plavby pražskými Benátkami. Dále zde uvidíte Ptačí betlém, Slaměný betlém a Africký betlém vyřezaný skutečně v Africe z mahagonového dřeva. Třetí „černý“ král Baltazar byl pro odlišení vyřezán ze slonové kosti.
Perníkové jesličky každoročně provoní kostel sv. Matěje v Dejvicích. Vystavují se již třicet let a nemohou chybět ani letos. Perníčky jsou zdobeny přesně podle výšivek na českých a moravských lidových krojích. Výstavu si můžete prohlédnout od 22.12.2011 do 6. února 2012 denně od 10:00 – 18:00 hodin.
Většina kulturních památek, muzeí a galerií mívá o Vánocích otevřeno. Navštívit tak můžete Pražský hrad se Zlatou uličkou, Národní muzeum, expozice Národní galerie, nově zrekonstruované Národní technické muzeum i jedinečné Židovské muzeum. Děti určitě zaujme Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy nebo Muzeum čokolády.