Tajnosti kolem přípravy Metropolitního plánu mohou jen uškodit
Přípravy klíčového dokumentu z hlediska územního plánování v hlavním městě – takzvaného Metropolitního plánu – provází neobvykle přísné utajování. Deník Právo napsal, že návrh tohoto plánu, který Institut plánování a rozvoj (IPR) tento měsíc předal pražskému magistrátu, smí vidět jen omezený okruh lidí. S žádostí o předložení neuspěli ani opoziční zastupitelé. Podobné tajnosti jsou však velmi kontraproduktivní a nahrávají různým spekulacím.
„Územní plán, který je nejdůležitějším strategickým dokumentem každého města, v Praze platí už 15 let. Původně byl přitom v roce 2010 schválen na deset let, což je vzhledem k demografickému vývoji maximální možná doba platnosti. Nejpozději po uplynutí jednoho desetiletí by se měl plán přehodnotit a připravit nové plochy pro další rozvoj. Bez toho se z města stane mrtvé místo,“ upozorňuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je lídrem bytové výstavby v České republice.
Praxe ve velkých městech západní Evropy je většinou taková, že dlouho před přijetím aktualizované verze ji autoři zveřejní a podrobí důkladné oponentuře nejen od odborné veřejnosti. Své připomínky mohou připojit i obyvatelé dotčených měst. „V Česku však místo využití odzkoušených a osvědčených postupů opět v duchu Járy Cimrmana hledáme vlastní slepé cesty. Něco tak zásadního, jako je územní plán hlavního města, musí být dostatečně dlouho dopředu zveřejněn. Odvolávání se na zákonnou šedesátidenní lhůtu před veřejným projednáním je u takového dokumentu se stovkami stran textu a nákresů pouhým alibismem. Autoři Metropolitního plánu by každou jeho aktualizaci měli ve vlastním zájmu zveřejnit včetně zdůvodnění, jaké a proč změny dělali. Současné tajnosti jen nahrávají nejrůznějším spekulacím a nepodloženým fámám,“ varuje Korec z EKOSPOLU.