SOLVEJŽINU PÍSEŇ NAZPÍVALA SIMONA HOUDA ŠATUROVÁ
Griegovu scénickou hudbu k Peer Gyntovi nahrál symfonický orchestr FOK. Slavná Solvejžina píseň zazní v norštině v interpretaci Simony Houdy Šaturové.
V Divadle na Vinohradech vrcholí přípravy k premiéře inscenace dramatické básně Henrika Ibsena Peer Gynt.
28. února nahrál Symfonický orchestr FOK pod taktovkou Jakuba Brunnera vybrané pasáže ze světoznámé scénické hudby Edvarda Griega k prvnímu norskému nastudování hry.
Tato hudba zazněla již v prvním vinohradském Gyntovi roku 1916. Při druhém nastudování roku 1937 ji dokonce živě hrál tehdy Symfonický orchestr FOK řízený legendárním dirigentem Václavem Tallichem.
I připravovaná Čičvákova inscenace pracuje s tradicí zhodnocenými klady Ibsenova (a Griegova) díla, které je již 150 let evergreenem evropských repertoárových divadelních domů. Výrazem úcty k tradici je i pozvání špičkového českého symfonického orchestru FOK k nahrávce Griegovy hudby. Orchestr nahrál také hudbu Ondřeje Brouska, představitele titulní role v naší inscenaci, herce, muzikanta (skupina Monkey Bussines) a skladatele (jeho První symfonii před dvěma lety premiéroval SOČR).
Nejslavnější skladbou, doslova hitem, z Griegovy svity Peer Gynt, je milostná Solvejžina píseň. Naživo na jevišti je Solvejgou Andrea Elsnerová. V nahrávce pro naši inscenaci nazpívala v norštině tuto píseň světoznámá sopranistka Simona Houda Šaturová.
Za samoty severské přírody, kterou ještě ovládá archaický svět mytických bytostí, trollů, vyhání egoistická povaha mladého Peer Gynta do velkého světa moderní civilizace páry a železa, kolonialismu, mocenských konfliktů ekonomických, vojenských, náboženských i filosofických. Zde všude, ve světě bez Boha, se snaží moderní hrdina „být sám pro sebe“ a zanechává při hledání sebe sama za sebou jen zmar a citovou spoušť. Na konci hektického, ale zmarněného života potkává Peer Gynt autoritu v podobě Knoflíkáře, který hrozí, že jeho existenci jako prázdný nepodarek přetaví v žáru bytí. Jedině láska věrné Solvejgy, kterou Peer zradil a na kterou na dlouhá léta zapomenul, ho – snad – může zachránit.
Více o inscenaci zde .
Vstupenky můžete rezerovat zde .
http://www.divadlonavinohradech.com