Schůze k rozpuštění Sněmovny má být příští týden

Schůze k rozpuštění Sněmovny má být příští týden, přesný termín zatím její vedení nestanovilo. Žádost o svolání schůze chtějí ještě dnes společně podat ČSSD, TOP 09 a KSČM, řekl po jednání vedení dolní komory ČTK a iDnes předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. K žádosti se podle něho případně připojí i Věci veřejné.

"To zatím nezaznělo," uvedl Kováčik na dotaz, který den by se poslanci k rozpuštění Sněmovny měli sejít. "Předpokládáme, že bude tu schůzi možné konat v úterý nebo ve středu," uvedl později na tiskové konferenci šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Nejpozději by se podle něj měla schůze uskutečnit přespříští týden, volby pak do dvou a půl až tří měsíců.
 
Předseda poslanců TOP 09 a STAN Petr Gazdík také připustil, že by rozpouštěcí sněmovní schůze mohla být už příští týden. I on ale ČTK řekl, že se o termínu zasedání ještě jedná. Předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová svolá schůzi nejpozději do 10 dnů od doručení žádosti a poslanci o tom musí být vyrozuměni nejméně pět dnů předem.
 
O svolání schůze dolní komory k jejímu rozpuštění už na příští týden usilují sociální demokraté, řekl už před jednáním jejich předseda Bohuslav Sobotka. "Já myslím, že není na co čekat, není důvod prodlužovat nestabilitu," dodal.
 
Na tiskové konferenci pak vyjádřil přesvědčení, že na rozpuštění dolní komory bude dostatek hlasů. "Součet poslanců poslaneckého klubu ČSSD, KSČM a TOP 09 poskytuje spolehlivou většinu pro rozpuštění Poslanecké sněmovny a já velmi doufám, že nezůstane pouze u hlasů těchto tří politických stran," uvedl Sobotka.
 
Do rozpuštění Sněmovny chtějí sociální demokraté stihnout schválit některé důležité návrhy zákonů, včetně zákonů o značení lihu, které mají zabránit opakování metanolové aféry, nebo zrušení sKaret.
 
O předčasné volby usilovaly dosud bývalé opoziční strany. Po středečním večeru se k nim přidala i strana bývalé vládní koalice TOP 09, kterou k tomuto novému postoji přiměl rozpad koalice.
 
K rozpuštění Sněmovny, o něž se ČSSD již jednou pokoušela, je třeba 120 hlasů, sociální demokraté disponují 54, komunisté 26 a TOP 09 má 42 hlasy. Rozpuštění by tak mohlo být hladce schváleno, pak musí Sněmovnu podle ústavy rozpustit prezident Miloš Zeman. Do 60 dnů pak musí být volby nové.
 
Nynější schůze Sněmovny má podle Kováčika pokračovat dnes od 11:00 schvalováním návrhu kandidátů na státní vyznamenání a novely katastrálního zákona, v prvním čtení by poslanci mohli projednat normu o omezení podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů. K jejímu schvalování by se Sněmovna mohla sejít příští týden, uvedl Kováčik s tím, že tento pátek dolní komora zasedat nebude.
 
Autor: ČTK