Radnice na Mariánském náměstí slaví sté výročí

Nová radnice na Mariánském náměstí v Praze dnes slaví sté výročí od vystavění. Stavba od secesního architekta Osvalda Polívky původně sloužila jako finanční úřad a na svou dobu byla moderně vybavena. Praha u příležitosti výročí připravila o historii budovy výstavu, která začne dnes a potrvá do konce dubna.

Architekt Polívka, autor Obecního domu nebo řady secesních objektů na Václavském náměstí, navrhl v centrální partii radnice velkou zastřešenou dvoranu, kterou dnes užívají zastupitelé jako jednací sál.

Radnice byla jako první v Praze vybavena oběžnými výtahy. Jeden z takzvaných paternosterů připomínající staletou historii radnice je v provozu dodnes.

Radnici zdobí plastiky od sochařů Stanislava Suchardy, Josefa Mařatky a Ladislava Šalouna. Zvláště zdobný je hlavní vstup z Mariánského náměstí. Průčelí vévodí kovaná měděná vrata, vrchní partii zdobí zlacený státní znak. Na nároží ke Clam-Gallasovu paláci jsou dvě velké Suchardovy sedící sochy Revize a Účetnictví. Jim na protilehlé levé straně budovy odpovídají Mařatkovy alegorie Ušlechtilosti a Skromnosti. Balkonu v prvním patře pak vévodí sousoší Síly a Vytrvalosti.

Do okenního parapetu směřujícího do Linhartské ulice stavbaři umístili pamětní desku dramatika Josefa Kajetána Tyla. Deska pochází z domu, který musel stavbě radnice ustoupit. Do fasády byla zazděna i původní plechová schránka s dokumenty o zřízení desky.

zdroj: ČTK