Praha láká bezdomovce na stravenky
Praha chce dostat bezdomovce do práce, s podporou EU spustila rekvalifikační projekt za 30 milionů korun. Těžko zaměstnatelným lidem nabízí kurzy, školení a pomoc s hledáním zaměstnání. K účasti je láká pomocí stravenek. Od loňského září se zapojilo 266 lidí, řekli včera novinářům organizátoři projektu.
Centrum aktivit je v Job klubu v Moskevské ulici, kde se konají školení. Případné zájemce o program Zpět do práce vyhledávají terénní pracovníci mezi bezdomovci nebo v azylových domech. Pokud se chtějí tito lidé zapojit, musejí se zaregistrovat. Když se poté rozhodnou absolvovat třeba konzultace s odborným poradcem nebo trénink pracovních dovedností, za každý den školení dostanou stravenku v hodnotě 70 korun.
"Určitě by nám tam nikdo nechodil, kdybychom je nemotivovali těmi stravenkami," připustil Petr Knop ze společnosti Projekt Integrace, která na začleňování bezdomovců spolupracuje s magistrátem. Knop upozornil na to, že práce s lidmi bez domova, kteří dlouhodobě nepracují nebo se vrátili z vězení, je velmi obtížná. Na kurzech jim proto vštěpují zásady jako včasný příchod do práce, dodržování pracovní doby, ale i to, že do zaměstnání musejí chodit střízliví a čistí.
Kromě Job klubu a tréninku pracovních dovedností a schopností se mohou účastníci také zapsat do některého ze 40 rekvalifikačních kurzů. Jsou hrazeny z rozpočtu projektu. Podle Knopa se snaží lidem nabízet hlavně řemeslné rekvalifikace, v poslední době je zájem i o práci v sociálních službách.
Bezdomovci mohou přijít do centra i v případě, že chtějí rovnou najít práci nebo brigádu. Společnost spolupracuje například s úklidovými nebo stavebními firmami, které jsou ochotné zaměstnávat znevýhodněné lidi, třeba jen na jednorázové práce. Když se pracovník osvědčí, může jej podnik na půl roku přijmout v rámci takzvaného podporovaného zaměstnání. V takovém případě dostává firma na zaměstnance příspěvek ve výši 40 procent minimální mzdy, tedy až 3200 korun měsíčně.
Projekt potrvá do srpna 2013, mělo by se do něj zapojit nejméně 500 lidí. Určen je lidem žijícím v Praze, nemusí tu ale mít hlášený trvalý pobyt. Mohou se zapojit dokonce i cizinci včetně občanů ze zemí mimo EU, podmínkou je nejméně půlroční pobyt v ČR a alespoň částečná znalost jazyka. Další podrobnosti najdou zájemci na webu.
zdroj: ČTK