Současný poplatek tří korun za metr krychlový by podle nařízení měl stoupnut na šest korun. Změnu iniciovalo ministerstvo financí. Od roku 2001 se poplatek neměnil a není prý adekvátní skutečnému významu a hodnotě přírodního bohatství státu, jež využívají nestátní, zejména podnikatelské subjekty, uvedlo ministerstvo zdravotnictví, které návrh předložilo a navrhovalo nárůst na pět korun.
Novela nařízení vlády bude mít dopad na výrobce balených minerálních vod, jimiž jsou Hanácká kyselka, Chodovar, Karlovarská Korunní, Karlovarské minerální vody, Marienbad Waters, Ondrášovka a Poděbradka. Dopady ale pocítí také zákazníci a celní správa, uvedlo ministerstvo v návrhu.
"Důvod, proč zdvojnásobit úroveň poplatků, nevychází z žádné logické úvahy nebo výpočtu. Proto pokládám způsob, jakým se zvyšování poplatků za odběr přírodní minerální vody v ČR na politické úrovni aktuálně řeší, za součást populistických opatření, směřujících k lákání voličů v dalších volbách," sdělil dnes ČTK Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod, které jsou největším producentem minerálních vod v Česku. V některých evropských zemích podle něj naopak zvažují poplatky snížit.
Podle Pasqualeho zvýšení poplatků ovlivní výrobní náklady. "Případné navýšení ceny pro zákazníka budeme ještě zvažovat," dodal.
"Já se domnívám, že v žádném případě takového zvýšení poplatků není a nemůže být důvodem ke zdražení minerálních vod," uvedl po jednání vlády Sobotka. V případě přepočtu na litr by se podle něj eventuální rozpočet zdražení pohyboval v částech haléře.
Státní rozpočet by navýšením poplatku mohl získat 8,4 milionu korun, pokud zůstane zachován systém, kdy se neplatí za skutečně odebrané množství jako u ostatních podzemních vod, ale za maximální povolené množství. Skutečně odebrané množství je vždy menší.
Podle předsedkyně Svazu minerálních vod Jany Ježkové se z povoleného množství vyčerpá v průměru 45 procent, cena za metr krychlový skutečně odebrané vody tak vlastně stoupne na 13 korun.
Maximální povolené množství materiál pro vládu neuvádí, z nárůstu ceny ze tří na šest korun a přínosu pro státní pokladnu lze dovodit, že ročně je v ČR výrobcům povoleno vyčerpat 2,8 milionu metrů krychlových minerálních vod. Z nich vyčerpají 45 procent. "Reálná cena, protože platíme za povolené, nikoli odebrané množství, bude 13 korun za metr krychlový," řekla ČTK Ježková.
Připomněla, že i kdyby výrobce nestočil ani jednu lahev, musí zaplatit celé povolené množství, což postihne malé výrobce, kteří čerpají i méně.
Podle lázeňského zákona je zdrojem přírodní minerální vody podzemní voda původní čistoty, stálého složení a vlastností, která má z hlediska výživy fyziologické účinky dané obsahem minerálních látek. Čerpá se až z několika set metrových hlubin, takže je vyloučena přítomnost hormonálně aktivních látek.
zdroj: ČTK