Neziskovky nemusí kofinancovat projekty z EU, peníze zajistí stát

Neziskové organizace si nebudou muset v příštích letech část peněz na evropské projekty obstarávat samy, jak původně navrhovalo ministerstvo financí. Na zajištění sociálních služeb, začleňování či vzdělávání by měl potřebné spolufinancování dál poskytovat stát. Schválila to vláda. ČTK to sdělili ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a šéfka resortu práce Michaela Marksová Tominová (oba ČSSD).

Při čerpání evropských peněz musí Česko doložit část financí, u prospěšných projektů to bývá 15 procent jejich rozpočtu. Dosud celý tento podíl poskytoval stát. Podle pravidel, která teď navrhovalo ministerstvo financí, si měly neziskové organizace samy sehnat aspoň pět procent financí.
 
Podle Dienstbiera by tak mnohé spolky na evropské peníze vůbec nedosáhly. Hrozilo by omezení nabídky služeb pro postižené, seniory, lidi v tísni či rodiny s dětmi. Ministr proto navrhoval u prospěšných projektů nulovou spoluúčast, Marksová ho podporovala.
 
Dienstbier dnes novinářům řekl, že všechny jeho návrhy byly zapracovány. "U veřejně prospěšných aktivit bude obecně maximální míra spolufinancování pět procent a u vybraných kategorií v oblasti vzdělávání, sociálních služeb a zdravotně postižených bude automaticky nulové spolufinancování," řekl Dienstbier.
 
Jen z nového evropského operačního programu Zaměstnanost by Česko mohlo do roku 2020 získat téměř 2,14 miliardy eur (zhruba 59 miliard korun). Česko by tak mělo doložit skoro 12 miliard korun. Podle představ ministerstva financí si minimálně třetinu z této sumy měli sehnat sami realizátoři, tedy většinou neziskové organizace. Jejich zástupci nápad kritizovali. Nulové spolufinancování u prospěšných projektů žádala i konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.
 
zdroj: ČTK