V pondělí odstartuje výuka například na olomoucké Univerzitě Palackého, pražské ČVUT, České zemědělské univerzitě, VŠE, Ostravské univerzitě či univerzitě v Ústí nad Labem. Školy mohou zahájit výuku podle svého, například na Masarykově univerzitě v Brně se učí už týden, naopak Univerzita Karlova zahájí výuku až od 1. října.
Řada škol také pořádá akce pro studenty prvních ročníků, aby se zorientovali v tom, jak se zapisovat na předměty, jak to chodí v univerzitní knihovně, či kde jsou jednotlivé budovy fakulty. Například studenti Univerzity Karlovy mohou chodit celý příští týden na přednášky, kde se dozví třeba o nabídce sportů a zájmových aktivit pro studenty nebo o možnostech studia v zahraničí.
Bohumila Potočná z ministerstva školství ČTK sdělila, že stát v tomto akademickém roce proplatí veřejným vysokým školám výuku 289.434 studentů. To je zhruba o pět procent méně než loni, kdy ministerstvo hradilo školám vzdělávání 303.926 studentů. Podle Potočné je to "v souladu s metodikou financování, která vychází z dlouhodobého záměru ministerstvo školství ovlivňovat počty studentů v souladu s vývojem demografické struktury".
Ačkoliv školy dostaly v minulém akademickém roce proplaceno jen necelých 304.000 studentů, reálně jich podle školských statistik vzdělávaly přes 348.000. Více než 48.000 lidí pak studovalo na soukromých školách.
I soukromé instituce přitom postihl demografický pokles, ještě v roce 2010 je podle Českého statistického úřadu navštěvovalo 57.000. Přitom od roku 2000 do roku 2010 vzrostl počet studentů soukromých VŠ téměř třicetinásobně a jejich podíl na celkovém počtu vysokoškoláků se zvýšil z jednoho procenta v roce 2000 na 14 procent v roce 2010.
zdroj: ČTK