V Praze by se podle hygieniků neměli lidé koupat v napůl napuštěném rybníku Šeberák. Zlepšila se sice kvalita vody v Hostivařské přehradě, není ale úplně průhledná. Podobně je na tom také voda v koupališti Džbán. V ostatních koupalištích v hlavním městě je voda vhodná ke koupání.
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích je většinou dobrá, nejhorší situace je nadále na Orlické přehradě. Na třech ze čtyř míst pravidelně sledovaných hygieniky tam není voda vhodná ke koupání. Tato situace na Orlíku zřejmě přetrvá až do konce letošní sezony.
Na jihu Čech nabízí nejlepší koupání lipenská přehrada, žádná ze sledovaných jihočeských přírodních lokalit na koupání ale nemá nejvyšší kvalitu vody. Nejhorší situaci hygienici delší dobu evidují u Staňkovského rybníku a u orlického veřejného tábořiště Vojníkov.
Ve venkovních koupalištích v Plzeňském kraji, s výjimkou Klatovska, je stále vhodná voda ke koupání. Zákaz koupání trvá v rybníku Hnačov na Klatovsku, kde je podle hygieniků příliš mnoho potenciálně toxických sinic. Z podobného důvodu se lidé nemají koupat ani v rybníku Valcha. V ostatních sledovaných přírodních vodních plochách je kvalita vody dobrá.
Také v Pardubickém kraji je voda zatím většinou čistá. Výjimkou je rybník Dlouhý u Lanškrounu na Orlickoústecku, kde se rozmnožil vodní květ. Voda tak není vhodná ke koupání.
Vynikající kvalita vody zůstává v Karlovarském kraji ve vodní nádrži Jesenice na Chebsku. Voda vhodná ke koupání zůstává v Hamrníkách. Problémy s cerkáriemi, tedy larvami červů motolic, naopak přetrvávají na největším koupališti v kraji, nádrži Michal v Sokolově. Ke koupání není vhodná ani karlovarská nádrž Rolava.
Koupat se lze na většině míst Libereckého kraje. Mírně zhoršená je stále kvalita vody v Máchově jezeře, kde odběry vody na všech plážích ukázaly zvýšený výskyt toxických sinic. Cerkálie nadále hlásí koupaliště v Zákupech na Českolipsku, nápravná opatření nepomohla. V Chrastavě hygienici koupání nedoporučují kvůli výskytu bakterií, které naznačují fekální znečištění.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji je většinou dobrá. Snížená viditelnost je už od počátku sezony v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku. S problémy musejí návštěvníci počítat jen ve Varvažově na Ústecku, kde se vyskytují v menším množství sinice. Podobně je na tom i Královéhradecký kraj, kde má špatnou vodu pouze koupaliště Kníže v Jičíně. Se sníženou průhledností musejí počítat návštěvníci nádrže Rozkoš u České Skalice a Stříbrného rybníku u Hradce Králové.
Na Vysočině mají nižší čistotu vody rybníky Velké Dářko a Medlov na Žďársku kvůli zvýšenému výskytu sinic a zeleného barviva chlorofylu. Hygienici u těchto rybníků upozorňují na mírně zvýšené riziko zdravotních problémů při koupání. V porovnání s minulým týdnem se ale jejich voda výrazněji nezhoršila. Ze zbývajících sledovaných rekreačních vodních ploch na Vysočině měla v polovině tohoto měsíce větší část čistou vodu.
Převážně čisté jsou vodní plochy v Moravskoslezském kraji, laboratorní analýzy neodhalily žádné zásadní nedostatky. Navzdory suchému a horkému počasí se nezhoršila ani kvalita vody v Olomouckém kraji.
zdroj: ČTK