Lenka Mrázová: Jak vyjádřit ženskost v byznysu a podat výkon
Součástí letošního 12. ročníku akce Equal Pay Day byl již tradičně speed mentoring. Každoročně u mentoringových stolů zasedají stovky žen, které si společně užívají atmosféru plnou podpory, inspirace a motivace. Nejinak tomu bylo i letos, kdy se celá akce uskutečnila v online formátu. Podělit se o své životní i pracovní příběhy, úspěchy i neúspěchy bylo připraveno na 60 mentorek z mnoha oborů.
Jednou z nich byla i Lenka Mrázová, leadership mentorka společnosti LMentio. Jak ona hodnotí atmosféru a propojení při svém mentoringu?
„Když se dívám s odstupem několika týdnů na svůj mentoring na konferenci Equal Pay Day, uvědomuji si, kolik témat jsme za hodinu a půl probraly či nakously. Tušila jsem, že „povrchní bod“, jak projevujeme naši ženskost v oblékání, líčení, úpravě interiéru, bude opravdu jen úvodním kolečkem. Ženy mi potvrdily, že vnáší svou ženskost květovanou halenkou k počítači i v zimě, akcentem na estetické prostředí kolem sebe.
Za chvíli jsme již diskutovaly mnohem hlubší témata – jak přepnout po práci v mužském kolektivu a mužské struktuře byznysu zpět do ženské energie a být partnerovi doma opravdovou ženskou ženou.
Řešily a úplně nedořešily jsme otázku, jak zabránit vědomému shazování lidí v rozhovoru a ironizování jejich vstupů. Uvědomila jsem si, že tento způsob komunikace je v mé generaci velmi zakořeněný. Často si muži neuvědomují, že doba se změnila a některé jejich vtípky už opravdu nejsou „in“, jak možná byly před 30 lety.
Procházely jsme nádherná témata, jak propojit sílu s něžností, jak vyjádřit naši empatii, porozumění druhému a jak dát na názor druhého. Když jsme od dětství vychovány přes výkon, je pro nás obtížné nenechat se strhnout na mužskou vlnu machismu a zůstat u jemné, přitom jasné komunikace. Podebatily jsme o tom, že muži chtějí tým, ve kterém je hladká komunikace, čitelnost a srozumitelnost a jak to jim a celému týmu můžeme poskytnout.
Ukázalo se, že naším snem je v práci odvést výkon, mít výsledky, a přesto dělat kariéru přes naší empatičnost a lehkost.
Jenže jak na to? Jak můžeme okolí ukázat, že přesně díky naší každodenní komunikaci a drobným detailům vzniká úrodné prostředí, kde kvetou ostatní?
Náš neocenitelný vklad do týmu může vypadat třeba takto:
● umíme vyjádřit naši intuici do slov
● pracujeme s naším záměrem vcítit se do situace druhého
● vynášíme na světlo naše vnitřní vhledy, které posouvají celou firmu
● umíme vyjádřit, co zatím neumíme, neznáme
● vnášíme do týmu malé osobní otázky
● vytváříme kouzlo rodinného krbu v týmu.
Pak vznikne opravdová lidskost, lidské teplo. Hodnota, kterou doma tvoří hlavně žena. Může a má ji však tvořit i v byznysu.
Dále jsme se dotkly i toho, že je skvělé napojit se na moudrost našeho břicha či dokonce ženských orgánů. Že to však chce dost tréninku, jsem nezastírala. Dostaly jsem se také k práci s energií jin a jang. Jaký má naše bazální energie vztah k našemu nasazení v byznysu, který je svým nastavením jang. Nesoulad těchto energií může být skrytou příčinou našeho vyhoření.
Na závěr jsem ženám nastínila svůj názor, že matky jsou od své podstaty lepší lídryně. Mají díky mateřství přirozeně v sobě koncept „bezpodmínečného pozitivního přijetí“. Umí lépe vytušit problém jiného, že druhý potřebuje jiný druh komunikace. Mají mnohem větší míru tolerance a trpělivosti, což neznamená, že je bezbřehá. Vidí vyšší smysl konání z dlouhodobého hlediska.
Před koncem mentoringu jsem vyjádřila myšlenku, že osvojit si i ženský přístup v leadershipu, v byznysu, neaplikovat jen strukturovaný, plánovaný mužský přístup typický ve většině firem, znamená, že moje paleta nástrojů, se kterými jdu do práce je mnohem pestřejší.
Zkrátka náš mentoring šel od povrchu do hloubky. Od vzhledu až k opravdovým ženským hodnotám a našemu přínosu světu lidskosti i byznysu. Myšlenky tam sdílené ve mně ještě budou rezonovat dlouho a budu s nimi pracovat dál. Děkuji všem účastnicím s odstupem za otevřené sdílení a vzájemný respekt v diskuzi.“
V České republice organizuje Equal Pay Day veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR z.s. (BPWCR), která sdružuje aktivní ženy, které chtějí dělat mnohem víc než jen byznys. Organizace je součástí mezinárodní sítě BPW International, jež působí již 90 let ve více než 100 zemích světa. Zakládající členkou organizace byla česká senátorka Františka Plamínková. V ČR tuto organizaci založila v roce 2010 Lenka Šťastná s vizí, že když se ženy spojí, dokážou neuvěřitelné věci.