Kubice chce snížit počty velitelů, policie musí ušetřit na platech

Ministr vnitra Jan Kubice předloží vládě za měsíc návrh změn organizace a počtu policistů tak, aby o půl miliardy korun snížil požadavky na mzdy pro policisty na příští rok. Ve středu ministry seznámil se srovnávací analýzou, podle níž obstarává v Česku stejnou nebo podobnou agendu víc policistů než v okolních zemích a Česko je v počtu policistů na špičce zemí východní Evropy. Policejní prezident Petr Lessy kvůli tomu požádal Kubiceho o schůzku.

V posledních letech sice početní stav klesl, ale pouze přirozenými odchody, nikoli reorganizací, uvedl Kubice. Neubylo tak policistů v řídících funkcích s vyššími platy, naznačil ministr, kudy se má další vývoj v policii ubírat.

"Policejní prezident požádal ministra vnitra a jeho prvního náměstka o schůzku, protože mu jsou z tiskového prohlášení po jednání vlády některé závěry nesrozumitelné. Do té doby se k tomu už dále vyjadřovat nechce," řekla ČTK mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká. Šéf Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek se stejně jako Lessy domnívá, že není zcela zřejmé, co z dnešního jednání plyne. Požádal proto kancelář ministra také o schůzku. "Myšlenka, že by se ušetřilo 440 milionů korun na vedoucích funkcích, je nereálná. Vypadá to spíše jako problém odložený o měsíc," řekl ČTK.

Pro příští rok počítá podle dosavadního návrhu ministerstvo vnitra s 38.996 služebních míst u policie. Jedná se o počet, který je sice o 1385 služebních míst nižší než je systemizovaný počet pro letošní rok, ale ve skutečnosti se blíží současnému stavu policistů. Ve služebním poměru jich k 1. červenci působilo 38.776. Navrhovaný rozdíl je oproti skutečným současným stavům vyšší o 220 systemizovaných služebních míst.
 
Na mzdy policistů zatím ministerstvo počítá s částkou 14,65 miliardy korun korun, což se souvisejícími výdaji činí 19,78 miliardy korun. To představuje pro stanovený počet a organizační rozložení policistů měsíční průměr 31.311 korun. To odpovídá skutečným mzdám u policie v loňském roce. Celkově by tak policie potřebovala příští tok 439 milionů korun víc než letos, vláda s tím však nesouhlasí. Kubice má přinést nová čísla za čtyři týdny.
 
Ve středu vláda schválila úspory ve vzdělávání policistů, rozhodla o zrušení tří ze šesti škol, a to v Praze-Ruzyni, Jihlavě a Brně. Návrh vytvořila skupina odborníků s odboráři a výsledkem má být úspora až 144 milionů korun. Budovy chce vnitro dále využívat jako oddělená školicí centra.
 
Tři zbylé školy se zaměří na různé specializace: v Praze to bude například výuka pořádkové a dopravní policie, jazyková příprava a speciální řidičský výcvik, v Pardubicích kriminální policie, ochrana utajovaných informací, krizové řízení nebo pyrotechnika a v Holešově cizinecká policie, zbraně a střelivo a střelecká příprava.
 
Změny se podle vnitra netýkají Policejní akademie ČR v Praze, protože je státní vysokou školou, kterou zřizuje zákon, zatímco u ostatních škol je zřizovatelem vnitro. Plánovaný počet zaměstnanců na policejních školách bude celkově 252, to je o 83 systemizovaných pracovních míst policistů méně než dosud.
 
zdroj: ČTK