EXPRESKA nabízí 30minutový kruhový trénink s komplexním cvičebním programem, který kombinuje silové cvičení s aerobní aktivitou a nezapomíná ani na počáteční zahřátí a závěrečné protažení. K dispozici máte 8 hydraulických pístových strojů a 8 aerobních stanovišť, po kterých se přesouváte v kruhu z jednoho stanoviště na druhé po zhruba 30 vteřinách. Během pouhé půl hodiny tu rovnoměrně procvičíte všechny svalové skupiny, zpevníte tělo, zrychlíte metabolismus a spálíte nadbytečné tuky. Kluby EXPRESKA najdete na více než 30 místech po celé ČR a dalších 10 je otevřeno na Slovensku.
Dle vědců je pro naše tělo z důvodu nastavení biorytmů nejvhodnější dobou na cvičení ráno od 7 do 9 hodin a navečer od 17 do 19 hodin. Spánek je zase z hlediska regenerace nejúčinnější mezi 22. večerní a 6. ranní. Ne každý si však takový denní režim může zařídit. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody jednotlivých denních dob pro cvičení?
Ranní ptáče, dál doskáče?
Ranní trénink má své nesporné výhody. Máte jej hned ráno za sebou a nic vám již do termínu cvičení nepřijde – ani pracovní povinnosti, ani kafe s kamarádkou. Trenérka Jana z olomoucké EXPRESKY doplňuje další důvody: „Ranní cvičení výrazně podpoří váš metabolismus a podaří se vám spálit víc tuku. Stačí tak cvičit kratší dobu než večer.“ Tělo vyplaví endorfiny a vy tak začnete den plná energie a dobré nálady. To i proto, že ze sebe budete mít dobrý pocit, že jste to dnes zvládla. Trenérka Iva z EXPRESKY v Ostravě Hrabůvce ale varuje: „Dejte si pozor – ráno tělo není zahřáté, nemá ideální teplotu pro cvičení, proto je důležité při ranním cvičení pořádně rozcvičit. Snížíte tak riziko zranění.“ Trenérka Iveta z pražské pobočky Kobylisy ale ze svých zkušeností dodává, že „pokud vás brzké vstávání neodrazuje, jste na dobré cestě: u lidí, kteří trénují ráno, je totiž největší pravděpodobnost, že se cvičení budou věnovat pravidelně a dlouhodobě.“
Jak se zbavit stresu z práce
Odpoledne nebo večerní trénink jsou dobrým způsobem, jak ze sebe setřást pracovní stres a odreagovat se po náročném dni. Tělo je navíc po celém dni zahřáté a snižuje se tak riziko zranění. Dle posledních výzkumů má večerní cvičení také blahodárný vliv na imunitní systém. Olga, trenérka EXPRESKY a majitelka klubu v pražské Krči, ale naznačuje i rizika této doby: „Odpoledne vám často může překazit plány nečekaná pracovní povinnost, nebo se snadněji necháte zlákat kamarádkou na kafe. O únavě a vyčerpání nemluvě. A odhodlání jít cvičit je ta tam.“
PRO VÍCE INFORMACÍ KONTAKTUJTE: PR support EXPRESKA, Hana Laudátová, hana.laudatova@expreska.cz, +420 775 345 950
Nemáte čas? Cvičte v polední pauze
Alternativou může být jít si zacvičit v polední pauze. Jana, trenérka ústecké EXPRESKY, doporučuje: „EXPRESKY jsou otevřeny celý den, nemusíte se předem registrovat a nemusíte přicházet na konkrétní hodinu – začínáte jednoduše svým příchodem. Když tedy budete mít kolem poledne chvilku, stačí se odhodlat a vyrazit. Kolem poledne navíc u nás bývá klidněji a jako trenérka tak mám i víc času individuálně poradit s tréninkem.“ Výživová specialistka Iva z EXPRESKY v pražských Dejvicích jen přikyvuje a dodává: „Nezapomeňte však, že cvičení a plný žaludek nejdou dohromady. Ideální je cvičit vždy nejdříve 2–3 hodiny po jídle, kdy už je jídlo strávené, a najíst se až hodinu po cvičení.“
Kdykoli, ale pravidelně
Je dobré si najít jednu dobu, která vašemu dennímu rytmu i tělu vyhovuje, a tu pak dodržovat. Trenérka Jana z brněnské EXPRESKY vysvětluje, že „tělo si na pohyb v danou dobu zvykne a je pak schopno se snadněji zahřát i spalovat tuky“. V EXPRESCE můžete jednoduše zjistit, kdy se vám cvičí nejlépe. Otevřeno je prakticky celý den. V pondělí navštivte EXPRESKU hned po ránu. To zde bývá méně lidí a vyplavené endorfiny vás posílí na celý nadcházející den. Ve středu zkuste zajít na trénink třeba až kolem sedmé večer a nechte manžela, ať jednou uloží vaše ratolesti sám. No a v pátek se zkuste utrhnout z práce kolem oběda. Uvidíte, co vám sedí víc. Možná budete překvapená!
Pokud se vám však nezadaří najít si pro cvičení pravidelnost a stejnou dobu, nezoufejte. Jakýkoli pohyb se počítá a je lepší cvičit třeba jen občas než nedělat nic. Prospěje to jak vašemu zdraví, tak vaší spokojenosti se sebou sama.