Mezi důvody stažení výrobků z trhu patřily výsledky laboratorních zkoušek z odebraných vzorků hraček, zejména konstrukční vady. "Výrobky nebyly označeny značkou shody, na hračkách nebyla uvedena identifikace výrobce či dovozce, chyběla varovná upozornění a bezpečnostní informace v českém jazyce, výrobky nebyly značeny věkovou kategorií, pro kterou jsou určeny," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.
Z 12 druhů hraček odebraných k posouzení jejich bezpečnosti vyhověla jediná. Nejčastější příčinou nebezpečnosti byly malé části, které se z nich uvolnily při zkouškách tahem, v případě hraček s magnetem mnohonásobně překročený index magnetického toku. U elastických šňůr jejich délka, nadměrné oteplení v oblasti baterií a krytů a zvýšená hladina akustického tlaku, uvedla ČOI.
Za celý loňský rok ČOI uložila prodejcům, dovozcům a distributorům hraček pokuty ve výši 6,7 milionu korun. Inspektoři zjistili nedostatky v 58 procentech z 1325 provedených kontrol a zakázala prodej 9512 hraček.
V Česku je zhruba 230 výrobců hraček, podíl českých hraček na trhu se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. V ČR mají závody čtyři velcí zahraniční výrobci s roční výrobou v objemu 5,5 miliardy korun - LEGO, Simba, Playmobil a Ravensburger.
zdroj: ČTK