Asi 50 lidí demonstrovalo proti demolici domu vedle Jalty v Praze

Proti demolici rohového domu na Václavském náměstí vedle hotelu Jalta, kde má vyrůst administrativní budova, protestovalo  ve středu před budovou ministerstva kultury asi 50 lidí. Projekt prý nenávratně poškodí historickou podobu náměstí, tvrdí organizátoři z občanského sdružení Monitoring RING. Žádají proto, aby ministerstvo ještě zvážilo možnou památkovou ochranu budovy.

Demolici svým rozhodnutím umožnil někdejší ministr kultury Jiří Besser (STAN). O tom, zda bude dům skutečně zbořen, rozhodne stavební úřad Prahy 1. Investor podle všeho o demoliční výměr ještě nepožádal. Proti bourání se v uplynulých měsících postavila část veřejnosti i odborníků. Někteří i po konečném rozhodnutí ministra apelovali, aby se ministerstvo problémem ještě zabývalo. Žádali zahájení řízení o tom, zda prohlásit stavbu za kulturní památku. Ministerstvo ale jejich výzvy nevyslyšelo. Podle některých právních názorů navíc není jisté, že by případné prohlášení domu za památku mohlo bourání zabránit.

Na místě rohového domu, sousední ruiny bývalých tiskáren a na přilehlých pozemcích chce developer vystavět moderní administrativní budovu. Projekt počítá s devíti nadzemními a třemi podzemními patry. Součástí budou garáže a vjezdová rampa. Plánované náklady činí dvě miliardy korun.

"Demolice přímo v zóně UNESCO je neakceptovatelná," řekl za organizátory demonstrace Vítězslav Praks. "Všechno je možné znova vyrobit, historickou památku už ne," doplnil.

Investor s tím ale nesouhlasí. "Společnost Flow East je přesvědčena, že projekt Květinového domu Václavské náměstí pozvedne nejen architektonicky, ale celkově přispěje ke zlepšení jeho současného nelichotivého stavu," uvedla Tereza Procházková z agentury, která developera zastupuje.

Případem se loni zabýval i Senát na základě petice, kterou podepsalo 14.500 lidí. Sporné rozhodnutí ministerstva kultury projednával také Ústavní soud.

zdroj: ČTK